Avrupa’da Sağlık Çalışanları için İmkanlar

Yazar : Bahar Dilen

Son yıllarda ülkemizde oluşan kritik zamanlar nedeniyle sağlık çalışanlarının maruz kaldığı ağır çalışma şartları, özellikle başarılı sağlık çalışanlarını Avrupa ülkelerinde iş arayışına itmiştir. Kariyer açısından daha verimli ve faydalı olabilmeyi hedef edinen hekimler, gerek yaşam şartları gerek çalışma şartları ve gerek sosyal olanaklar açısından daha verimli bir yaşam sürme gayesiyle yurt dışı hayalleri kurmaya başladılar. 

Sizin Kariyer Hedefleriniz Arasında Yurt Dışında Çalışmak Yer Alıyor Mu?

Yurt dışında çalışmak sizlere ne kadar cazibeli geliyor? Ülkemizdeki ekonomik durum ve ağır çalışma şartları buna pek olanak sağlamıyor olabilir.  Özellikle doktor, hemşire ve benzeri sağlık çalışanları için büyük bir cazibeye sahip Avrupa ülkelerine gitmek günümüz şartlarında biraz zorlayıcıdır. Çoğu zaman bazı uğraştırıcı prosedürler ile yükümlü olan kişiler bu hayallerine başlamadan veda etmek zorunda kalıyor. 

Peki siz mesleğinize farklı bir boyut kazandırıp verimli bir çalışma hayatına dahil olmak istemez misiniz? Bu soruyu, çoğu kıdemli sağlık çalışanının kendine sorduğuna eminiz. Fakat günümüz şartlarında bireysel olarak bu zorlu yükümlülükleri yerine getirmek oldukça zorlayıcı gelebilir. Bu zorlayıcı süreçleri hızlandırmak ve prosedürleri yerine getirmek için birçok danışmanlık hizmeti veren firma mevcut. Jobzone Consulting bunlardan biri. Jobzone Consulting‘i diğer firmalardan ayıran birden fazla değerli özellik hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Bu özellikleri inceleyip Jobzone’un ayrıcalıklı dünyasını keşfetmek için ……………  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışında Hekim Olmak 

Gelişmiş ülkeler, başarınızı ortaya çıkarma konusunda önemli rol oynamakta. Avrupa ülkelerinin teknolojik gelişmelere verdikleri önem gözle görülür seviyede ileride. Her meslek grubundan kişilere sağlanan birçok olanak sizi çoğu zaman bir adım öne taşımaktadır. 

Avrupa ülkelerinde bireylerin yaşam ve çalışma kalitesine önem verildiğini basından ve kişisel araştırmalarımızdan biliyoruz. Çünkü yaşam kalitesi yüksek bireyler daha yaratıcı, işini severek ve maksimum verimlilikle yerine getirmekte. Özellikle konsantrasyonu yüksek bir meslek grubu olan doktorlar için paha biçilemez bir ayrıcalık olduğunu da söylemeden edemeyeceğiz.

Pandemi döneminde yurt dışında istihdam etmek isteyen sağlık çalışanı sayısı belirgin seviyede artmaya devam ediyor. Bunun beraberinde gelişen önemli bir avantaj ise bu ve benzeri ülkelerde genç sağlık personel ihtiyacı olarak biliniyor. 

Almanya’da Bir Türk’ün Başarı Hikayesi

Hepimizin yakından bildiği ve Türkiye’de tek alternatifi bulunan BioNTech aşısının mucitleri: Türk-Alman bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’dir. 

Herkesin aklında tek soru dünyada değerli başarılara imza atan bu iki isim Türkiye’de istihdam ediyor olsa bu kadar fark yaratabilir miydi? Dünyada kendilerinden söz ettirebilirler miydi? 

Çin’in başkenti Vuhan’da ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrası çalışmalara başlayan ve ürettikleri aşı sayesinde dünya basının ilgi odağı olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti ayrıca Almanya‘nın en zengin 10 insanı arasında 8. sırada yer almaktadır.  Uğur Şahin’in başarıları bunlarla sınırlı değil. 2000-2001 yılları arasında Zürih Üniversite Hastanesi’ndeki laboratuvarda 1996 Nobel Tıp Ödülü sahibi Rolf M. Zinkernagel ve Hans Hengartner ile birlikte çeşitli araştırmalarda yer aldı. 2006 yılında Mainz Üniversitesi‘nde profesörlük unvanını aldı. 

Türk asıllı değerli bir bilim insanı olan ve bizleri gururlandıran Uğur Şahin sizlere de ilham kaynağı olabilir. Hem neden olmasın belki bir yerlerde siz de potansiyelinizi keşfederek insanlık adına başarılara imza atmanıza olanak sağlayacak bir kariyer yolculuğuna çıkmak üzeresinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Phone
Email
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email
This site is registered on wpml.org as a development site.