İş Gücü Göçünün Nedenleri Nelerdir?

Yazar: Songül Ayhan 
15 Şubat 2022 

Türkiye’de özellikle üniversite mezunlarının karşı karşıya kaldığı istihdam sorunu; isteklendirme kaybı, umutsuzluk ve gelecek kaygısı olarak gençlerin çehresine gölge düşürmektedir. Aşikâr olan şudur ki; çeşitli meslek gruplarına dâhil olan çalışanların, sarf ettikleri emeğin maddi karşılığı yeterli olmamakla beraber, ağır çalışma şartları ile mevcut durum bir kördüğüm haline gelmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtiği gibi; “Ücret emeğin karşılığıdır.”.  Bu bağlamda Türk vatandaşları, emek ücret denkleminde hak edişlerini elde edebilmek için gelişmiş ülkelere iş gücü göçü gerçekleştirmekte; yaşam standartlarını olması gereken seviyeye çekmek istemektedirler. Türkiye büyüyen ve göç alan bir ekonomi olduğu halde göç üretmektedir. Türkiye’nin genel sosyo-ekonomik ve siyasi sicili, son ekonomik gelişmeler doğrultusunda Türkiye’den göç etme arzusunun devam edeceğini göstermektedir.

Neden Kuzey Avrupa Ülkelerine Göç Ediliyor?

Ekonomik Göç

Ekonomik göç; çalışma şartları, işsizlik oranı ve bir ülkenin ekonomisinin genel durumu ile ilgilidir. Çekici faktörler arasında; daha yüksek ücretler, daha iyi istihdam fırsatları, insani yaşam standartları ve eğitim fırsatları yer almaktadır. Çekici faktörlerden biri olan Avrupa’daki olası istihdam fırsatları, potansiyel göçmenlerin göç etme eğilimini arttırmaktadır. Anavatandaki ekonomik koşullar elverişli değilse ve daha da kötüye gitme ihtimali varsa, muhtemelen daha fazla sayıda birey daha iyi şartlara sahip ülkelere göç etme eğilimi gösterecektir. 

Kuzey Avrupa ülkeleri gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerden göç almakta, eleman teminine ihtiyaç duymaktadırlar. Endüstri devrimini erken tamamlamış olan Kuzey Avrupa ülkeleri; gelişmiş ekonomileri ve sağlam demokrasileri ile istikrar çizerek, göçmenler için istihdam açısından cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu ülkelerdeki genç nüfusun istihdam talebini karşılayamaması ve ortaya çıkan iş gücü göçü arzı doğrultusunda Türkiye gibi ülkelerin tercih ettiği ülkeler sınıfına girmiştir.  

Hayatlarında yeni bir sayfa açmak isteyen, kariyer gelişiminde doğru adımlar atmayı hedefleyen, ortak değerleri paylaştığı bir toplum içinde olduğu gibi kabul görmenin özgürlüğünü yaşamak isteyen bireylerin hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı göç etme serüveninde; karşılaştıkları zorluklarda Jobzone süreçlerin takibi ve yönetimi konusunda uzmanlığı doğrultusunda en iyi hizmetleri vermektedir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Phone
Email
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email
This site is registered on wpml.org as a development site.