Kuzey Avrupa’da Büyüyen İstihdam Açığı

Yazar : Mert Atar

Dünyada gelişmiş ülkelerin en büyük problemlerin biri yaşlı nüfus oranın artması olarak görülmektedir. Nitekim eğitim seviyesinin yüksekliği dünyanın her yerinde evlenme yaşını yükseltmekte ve boşanmaları fazlalaştırmaktadır. Bunların neticesinde ise çocuk yapma istatistikleri gelişmiş ülkelerde aşağıya doğru seyretmektedir. Özellikle Kuzey Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri bu problemi her geçen gün daha fazla gündemlerine almaktadır.

Örneğin Norveç, bu konuda ciddi sorunlara sahip ülkelerden biridir. Bu ülkede yapılan her yeni araştırma; yaşlı nüfusunun daha da artacağını ve genç nüfusun azalacağını ortaya koymaktadır. Öyle ki şu anda 5.3 milyon nüfusluk ülkede 2060 yılında 90 yaş üstü 210.000 kişinin yaşayacağı tahmin edilmektedir. Buna benzer senaryoları diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde de gözlemlemek mümkündür. 

Uzmanlar bu durumun özellikle ekonomik tehlikelerine dikkat çekmektedir. Nitekim yaşlı nüfusunun çoğalıp genç nüfusunun azalması daha fazla kişinin emekli maaşı ve ikramiyesine ihtiyaç duyması, ancak çalışan nüfusun azalması anlamına gelmektedir. Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında ise Kuzey Avrupa ülkelerinin önümüzdeki 50 yıl içinde genç işgücüne ihtiyaç duyacağı kesindir. 

İşte Jobzone tam da burada devreye girmektedir. Jobzone olarak en büyük dileğimiz yurtdışında çalışmak isteyen yetenekli ve istekli genç insanları dünyadaki istihdam ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirmektir. Eğer Kuzey Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde yeni bir yaşam kurmak istiyor, ancak prosedürlerden gözünüz korkuyorsa bizimle iletişime geçin, hemen sizin için neler yapabileceğimize bakalım. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Phone
Email
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email
This site is registered on wpml.org as a development site.